Bebeklerde Moro refleksi nedir ?

 

Yenidoğan bebeklerde beyin ile sinirler bağlantılar tam olarak oluşmadığı için vücut birçok hareketi kendi kendine otomatik olarak yapar. Bunlara yenidoğan refleksleri (ilkel refleksler) diyoruz. Beyin gelişimi tamamlandıkça bu refleksler kaybolarak yerini istemli hareketlere bırakır.

 
Moro refleksi (ürkme refleksi)
 
Yenidoğan refleksleri içinde en ünlülerinden biri Moro refleksidir. Ani bir uyaran karşısında, dokunma gibi ya da boşlukta kaldığında bebek kollarını ve bacaklarını yana doğru açarak irkilir ve sıçrar. Moro refleksi 27 – 28 haftalık prematüre bebeklerde doğumun ilk haftalarında görülse de, ağırlıkla gününde doğan bebeklerde gözlemlenir. Bebeklerdeki bu irkilme, sıçrama refleksi olan Moro refleksi, bebekler 4. ayını tamamladıktan sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. 6. aya gelindiğinde de bebeklerde moro refleksi görülmez. Onun dışında başka bir refleks gelişir. Bu da kendini korumak için yaptığı koruyucu kol açma refleksidir. Bu refleks, yolda ayağımız takıldığında yaptığımız harekete benzer bir harekettir. Düşecek olursa, ellerimizin üzerine düşmemizi sağlar.  
 
Unutulmamalıdır ki, Moro refleksi 4 aylık bebekte zayıflamaya başlar, 6 aylık bebekte ise tamamen kaybolur. 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

İlaç Adı Hastalık Vidyo
Sitemiz; Sağlık Haberlerinin yanı sıra, Anne & Çocuk sağlığı, Hamilelik ve hamilelik dönemlerini, Kadın Sağlığı, Sağlık ile ilgili diğer konuları, Hastalıkların tanı ve tedavisi hakkında bilgileri, Tıp Terimlerimlerini, ilaç hakkında bilgilendirme, ilaçların yan etkileri, ilacı kullananlar, ilaç prospektüsü, ilaç etken maddesi, ilacın reçete durumu, ilaç fiyatları, Bitkisel Tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi için şifalı bitkiler hakkında bilgileri, Doğal beslenme yöntemlerini ve Sağlık ile ilgili faydalı bilgileri videolu ve yazılı bir anlatımla size sunmaktadır.
  • gebeligin-10-haftasi-300x280
      Bebekteki gelişim ve değişimler:         Hamilelikte 10. haftanın en
  • Çocuklarda bile Zona hastalığı görülmektedir
      Genellikle 50-60 yaşını üzerindeki insanlarda zona hastalığına daha sık rastlanmaktadır.