Meme Kanseri Nedir?

 

MEME KANSERİ SIKLIĞI

İstatistiklere göre her 8 kadından birinde hayatının herhangi bir döneminde meme kanseri gelişmektedir.

 

Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen malign tümör olup kadınlarda görülen tüm kanserlerin %30’unu oluşturmaktadır.

 

Avrupa’da yılda 180,000, ABD’de yılda 211.000 yeni olgu saptanmaktadır. Meme kanseri, tüm jinekolojik tümörlerden 3 kat daha yaygındır.

 

Günümüzde meme kanserinin oluş nedeni tam olarak bilinmemektedir. Erkeklerde kadınlar kadar sık olmasa da görülme olasılığı vardır. Her meme kanseri olan 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık oluşmaktadır.

 

MEME KANSERİNDE RİSK

 

30 yaşından sonra risk artmaktadır. Menopoza giriş devresi olan 45-55 yaşları arasında artış oranında bir duraklama görülmektedir. 55 yaşından sonra sıklığı hızla yükselmektedir.

 

Meme kanseri tanısı konulan kadınların yüzde 50’ sinin 65 yaşından büyük olması, yaşam boyu senelik incelemenin önemini göstermektedir.

 

 

Olguların % 70’inde belirlenebilen risk etkeni YOK!

 

Belirlenen risk etkenlerinin çoğu kontrol edilemiyor.

 

İleri yaş: Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artmaktadır. Hastaların çoğunluğu 50 yaş üzerindedir.

Aile öyküsü: Annesinde veya kardeşinde meme kanseri öyküsü olanlar yüksek risk altındadır. Fakat meme kanseri olan kadınların % 85’ inin ailesinde meme kanseri öyküsü yoktur. Aile öyküsü sadece anne, kız ve kız kardeşten oluşan yakın akrabaları kapsar. Belirgin bir şekilde pozitif aile geçmişi olan ve menopoz öncesi kadınlar mamografi çektirmeye aile bireylerinin teşhis yaşından 10 yıl önce başlamalıdırlar. Bazı gen testleri, yüksek riskteki hastaları belirleyebilir. Eğer bir kadının birinci dereceden bir akrabasında meme kanseri varsa riski 2 kat artar. Ancak, Toplumdaki her 10 meme kanseri olgusundan ancak bir tanesi ailevidir.

 

Erken Menarş: 12 yaşından önce adet kanamasının başlaması riski arttırır.

Geç Menopoz: 55 yaşından sonra olması meme kanseri riskini arttırır.

Geç doğum yapmak: 30 yaşından sonra hamile kalmak veya hiç hamile kalmamak.

Alkol kullanımı: Günde 2 kadehten fazla alkol kullanımı.

 

Östrojen tedavisi: Çoğu çalışma 10 yıldan fazla östrojen alımının meme kanseri gelişiminde ufak bir risk artışına sebep olduğunu göstermektedir. Fakat bu çalışmalar östrojen alımının aynı zamanda osteoporoz , kalp hastalığı, Alzheimer ve kolon kanseri riskinin azalmasına sebep olduğunu vurgulamaktadır.

 

Geçmiş meme kanseri hikayesi: Önceden meme kanseri olmuş hastaların diğer memelerinde kanser gelişme riski yüksektir. Bu risk yılda %1 ya da yaşam boyu % 10 oranındadır. Meme kanseri teşhisinden sonra klinik izlemenin sebebi, sadece hastalığın yeniden oluşmasını değil aynı zamanda diğer memede ortaya çıkabilecek kanseri erkenden teşhis etmektir.

 

 

Kadın: Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artırır. meme kanseri olan her 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık görülmektedir.

 

Radyasyona maruz kalmak: Hodgkin hastalığı için ışıntedavisi uygulanan hastalar yaklaşık 10 yıl sonra yüksek meme kanseri riskine sahip olur, bu gruptaki hastalarda erken teşhise önem verilmelidir

 

Beslenme biçimi ve şişmanlık: Bazı çalışmalar meme kanserinin bazı tiplerinde diyetin etkili olduğunu göstermiştir. Yaşlı ve şişmanlarda görülme olasılığı artmaktadır. Az yağlı, dengeli ve sebze-meyve ağırlıklı diyetin riski azalttığı öne sürülmektedir. Sigara ile meme kanseri arasındaki ilişki tam olarak gösterilememiştir.

 

 

Kadın: Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artırır. Fakat meme kanseri olan her 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık görülecektir.

 

Radyasyona maruz kalmak: Hodgkin hastalığı için ışın tedavisi uygulanan hastalar yaklaşık 10 yıl sonra yüksek meme kanseri riskine sahip olur, bu gruptaki hastalarda erken teşhise önem verilmelidir

 

Beslenme biçimi ve şişmanlık: Bazı çalışmalar meme kanserinin bazı tiplerinde diyetin etkili olduğunu göstermiştir. Yaşlı ve şişmanlarda görülme olasılığı artmaktadır. Az yağlı, dengeli ve sebze-meyve ağırlıklı diyetin riski azalttığı öne sürülmektedir.

Sigara ile meme kanseri arasındaki ilişki tam olarak gösterilememiştir. Ancak sigaranın diğer birçok organ kanserinde rol oynadığı bilinmektedir. Kitle BULGULAR Ciltte Peau d’orange Meme başında çekilme Ciltte Çekilme Meme Başında Akıntı Ciltte Kızarıklık Meme Kanseri için Erken Tanı Uygulamaları

 

• Kendi kendine meme muayenesi

• Doktor muayenesi

• Ultrasonografi

• Mamografi

• MRI

• Biopsi

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ

 

Her bilinçli kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bu muayeneyi düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmelidir.

 

. Memedeki kitlelerin %80”i, bu kitleler iyi huylu olsun, kötü huylu olsun, kadınların kendisi tarafından ya tesadüfen, ya da kendi kendine meme muayenesinde keşfedilmektedir. Tesadüfen keşfedilen kitleler genellikle çok büyük kitleler olmakta, aksine, usulüne uygun olarak yapılan kendi kendine meme muayenesinde daha ufak çaptaki kitleleri ve ek olarak meme kanserine işaret edebilecek bazı bulguları keşfetme imkanı doğmaktadır. Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adet döngüsünün 5. -7. günleri arasında, ayda bir kez yapılmalıdır. Menopoz döneminde olan ve adet görmeyen kadınlar ise her ayın kendi belirledikleri bir gününde bu muayeneyi yapabilirler. Kendi kendine meme muayenesinin üç ayrı aşaması vardır

 

1 -Gözle değerlendirme,

 

2 -Yatar pozisyonda elle değerlendirme,

 

3 -Ayakta elle değerlendirme. Meme muayenesi Üç parmak birleştirilerek bu üç paternden biri uygulanmalı dır Meme Sağlığı için İzlem Aralıkları

 

40 yaşına kadar İki yılda bir hekim muayenesi ve gerekirse ultrasonografi Meme sağlığı için İzlem Aralıkları • 40-50 yaş arası İki yılda bir hekim muayenesi, gerekirse ultrasonografi, bir kez kontrol mamografisi Meme sağlığı için İzlem Aralıkları

 

50 yaş sonrası Yıllık hekim muayenesi ve yıllık mamografi izlemi Glanduler bölgenin palpasyonu Areolar bölgenin palpasyonu Meme ucunun kompresyonu

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

İlaç Adı Hastalık Vidyo
Sitemiz; Sağlık Haberlerinin yanı sıra, Anne & Çocuk sağlığı, Hamilelik ve hamilelik dönemlerini, Kadın Sağlığı, Sağlık ile ilgili diğer konuları, Hastalıkların tanı ve tedavisi hakkında bilgileri, Tıp Terimlerimlerini, ilaç hakkında bilgilendirme, ilaçların yan etkileri, ilacı kullananlar, ilaç prospektüsü, ilaç etken maddesi, ilacın reçete durumu, ilaç fiyatları, Bitkisel Tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi için şifalı bitkiler hakkında bilgileri, Doğal beslenme yöntemlerini ve Sağlık ile ilgili faydalı bilgileri videolu ve yazılı bir anlatımla size sunmaktadır.
  • 18 hafta
      Bebeğiniz büyüdü ve artık güçlenerek hareket etmeyebaşladı. Bebeğinizin hareketlerini
  • kirec-2-300x168
    Türkiye de   Kireçlenme: yüzde 10.6  Görülmektedir