MUADİL İLAÇ-EŞDEĞER İLAÇ

ilac

Muadil İlaçlar-Eşdeğer ilaçlar

 

MUADİL İLAÇ-EŞDEĞER İLAÇ-UCUZ İLAÇ-ORJİNAL İLAÇ-YAN SANAYİ İLAÇ

 

 

Eczanelerde sıklıkla yukarıdaki başlıkların ifade ettiği kavramlarla uğraşıp anlamaya çalışırsınız. Esasında karışık olan bu konuyu anlayabileceğiniz şekilde sizlere anlatmaya çalışırsak umarım başarılı oluruz.

 

 

Muadil İlaç Ne Demek: Başka bir adı da eşdeğer ilaç, farmasötik eşdeğer ilaç gibi kavramlardır. Bir ilacın etkisini gösteren asıl ana maddeye  “etken madde-etkin madde” ismi verilir. Muadil ilaçlar aynı etken maddeyi aynı miktarda içeren fakat farklı firmalarca üretilmiş ilaçlardır.

 

 

Aşağıdaki resimde eşdeğer iki ilaç açıklamalı olarak anlatılmıştır. Resimde 2 farklı ilaç kutusu var. Etken maddeleri, etken madde miktarları, kutu içerisindeki tablet sayıları aynı fakat üreten firmaları farklı. İşte bu tip birbirinin sadece üreten firması farklı olan ilaçlara eşdeğer ilaç, muadil ilaç, veya farmasötik eşdeğer ilaç ismi verilir.

 

 

Eşdeğer İlaçların Fiyatları Neden Farklı?

 

 

Aynı ilacı üreten birden çok firma olduğunda gerek bu firmalar arasındaki rekabet,  gerek Sağlık Bakanlığının ilaç fiyatlandırma kararnamesi,  ve başka sebeplerle eşdeğer muadil ilaçların fiyatları birbirinden farklı olabilmektedir. SGK ise bu ilaçların ticari isimlerine ( amoksilav, klamoks ) piyasadaki o etken maddeyi içeren ilaçlardan en ucuzunun fiyarını baz alır ve bu fiyat üzerinden diğer  eşdeğer ilaçları karşılar. Bu nedenle doktorun yazdığı ilaç veya sizin almak istediğiniz ilacın daha ucuz muadili varsa aradaki fiyat farkını siz eczaneye ödeyerek alırsınız.

 

Eşdeğer İlaçlar Gerçekten Aynı Mı?

 

Aynı miktarda aynı etken maddeyi içeren bu ilaçlar Sağlık Bakanlığına Bunu Kanıtlayarak ruhsatlarını almışlardır. SGK da sistemsel olarak bunları aynı ilaç statüsünde görmektedir. Ancak bu ilaçların Farmasötik eşdeğer olmaları yanında biyoeşdeğerlik  çalışmalarını da yapmış olmaları gerekir.

 

 

Yan Sanayi İlaç Var mı?

 

 

Çoğu zaman muadil veya eşdeğer ilaçlar halk arasında birbirinin yan sanayisi olarak adlandırılır. Biyoeşdeğerlik kavramı bir kenara bırakıldığında ilaçda kalite tekdir. Tüm ilaçlar aynı standartlarda ve kontrollerde üretilir.

 

Orijinal İlaç Nedir?

 

 

Orijinal ilaç kavramı daha çok ilaç molekülünü ilk bulan ve patentini alarak belli bir süre piyasada o ilacı sadece kendisi satabilen firmaların ilaçlarıdır. Patent sürelerinden sonra aynı etken maddeyi kullanarak farklı firmalarda farklı isimle bu ilaçların eşdeğerlerini üretirler. Piyasaya ilacı ilk süren firmanın ilacı orijinal ilaç olarak tabir edilmesine rağmen biyoeşderliğini ispatlamış muadiller bu kavramın dışında tutulmalıdır.

İlaç Adı Hastalık Vidyo
Sitemiz; Sağlık Haberlerinin yanı sıra, Anne & Çocuk sağlığı, Hamilelik ve hamilelik dönemlerini, Kadın Sağlığı, Sağlık ile ilgili diğer konuları, Hastalıkların tanı ve tedavisi hakkında bilgileri, Tıp Terimlerimlerini, ilaç hakkında bilgilendirme, ilaçların yan etkileri, ilacı kullananlar, ilaç prospektüsü, ilaç etken maddesi, ilacın reçete durumu, ilaç fiyatları, Bitkisel Tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi için şifalı bitkiler hakkında bilgileri, Doğal beslenme yöntemlerini ve Sağlık ile ilgili faydalı bilgileri videolu ve yazılı bir anlatımla size sunmaktadır.