İlaç Yan Etkileri

ilac

İlaç Yan Etkileri

 

 

İLAÇ YAN ETKİLERİ

 

 

İlaç yan etkisi:

Her ilaç muhakkak ki belirli bir olumsuz durumu ortadan kaldırmak, hastalıklara karşı korunmak, veya teşhis tedavi amaçlı kullanılır. Ancak ilaçlar kendilerinden beklenen bu olumlu etkiler yanında bazı zaman ve şartlarda beklenmeyen ve istenmeyen etkileri de beraberinde getirirler. Yan etkiler, ilaç adwers etkileri olarak ta bilinir.

 

 

Tıpta ilaç kullanımında o ilacın bünyeye vereceği yararın bünyeye vereceği zarar oranına bakılır. Bu oran ne kadar büyükse o ilaç o kadar güvenlidir denilebilir. Her ilacın belirli ölçülerde yan etkileri olması mutlaktır. Bu yan etkilerin şiddetleri kişiden kişiye ve belli şartlarda değişiklikler gösterir.

 

 

Ancak ilaç prospektüslerindeki yan etkilere bakarak. Hekimin size tedaviniz için önerdiği ilacı kesmek, kullanmamak akılcı bir yaklaşım değildir.Bu tip durumları şiddetine göre hekim değerlendirmesi ve karar vermesi daha akılcı bir yaklaşımdır. İlacın beklenen yan etkileri beraberinde beklenmeyen olumsuz durumları mutlaka doktora haber verilmelidir. Kısaca yan etkiler konusunda dikkatli ve bilinçli olmanız önem taşımaktadır.

 

 

İlaç yan etkileri ilaçtan ilaca, aynı ilacı kullanan bireylerde dahi farklılık göstermektedir. Bünyesel farklılıklar, cinsiyet, çeşitli duyarlılıklar, yaş, başka bir hastalık öyküsü, başka ilaçlar kullanlıyor olunması, genetik faktörler gibi nedenler aynı ilacın farklı kişilerde farklı yan etkiler ortaya çıkarmasına neden olabilmektedir.

 

Bazı yan etkiler görülme zamanlarına göre akut veya kronik yan etkilerdir.

 

 

Akut yan etkiler:

İlacın kullanımıyla birlikteki süreçte ortaya çıkan ilk olumsuz etkilerdir. Örneğin ağrı kesici ilaçların mideye zarar vermesi.

 

 

Kronik yan etkiler:

Aynı ilacın uzun zamanlar sonra ortaya çıkabilen yan etkileridir. Örneğin hipertansiyon hastasının yıllardır kullandığı tansiyon ilacının bu uzun kullanım dilimi içerisinde böbreklerde oluşturabileceği riskler.

 

 

Tüm bu kısaca bahsedilen durumların değerlendirilmesi özellikler doktorları kısmen de eczacılar tarafından yapılmalı, halkımız ise ilaç kullanırken karşılaştıkları olumsuzlukları hekime mutlaka bildirmeli ve dikkatli olmayı elden bırakmamalıdır. Önemli olan doğru ilacı gerektiği durumda hekim tavsiyesiyle ve doğru zamanlarla kullanmaktır.

İlaç Adı Hastalık Vidyo
Sitemiz; Sağlık Haberlerinin yanı sıra, Anne & Çocuk sağlığı, Hamilelik ve hamilelik dönemlerini, Kadın Sağlığı, Sağlık ile ilgili diğer konuları, Hastalıkların tanı ve tedavisi hakkında bilgileri, Tıp Terimlerimlerini, ilaç hakkında bilgilendirme, ilaçların yan etkileri, ilacı kullananlar, ilaç prospektüsü, ilaç etken maddesi, ilacın reçete durumu, ilaç fiyatları, Bitkisel Tedavi yöntemleri ve bitkisel tedavi için şifalı bitkiler hakkında bilgileri, Doğal beslenme yöntemlerini ve Sağlık ile ilgili faydalı bilgileri videolu ve yazılı bir anlatımla size sunmaktadır.